czyste_jutro.jpg

Uchwały antysmogowe przyjęło już 14 z 16 polskich województw. Niestety wprowadzanie kolejnych, restrykcyjnych przepisów nie idzie w parze z odpowiednią kampanią informacyjną. Mieszkańcy często nie wiedzą co i kiedy mają wymienić, a także jakiej klasy jest ich dotychczasowe źródło ciepła. Ten fakt idealnie oddaje liczba deklaracji złożonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. [...]

wt2021www.jpg

Planujesz budowę domu? Dowiedz się jakie wymagania musi spełnić system grzewczy aby był zgodny z nowymi standardami. Nowe warunki techniczne 2021 to temat, który szczególnie interesuje inwestorów planujących budowę bądź rozbudowę domu. Jest to kolejny etap zaostrzania przepisów dotyczących energooszczędności budynków. Poprzednie wersje to te które weszły w życie odpowiednio w 2014 oraz 2017 roku. Co istotne, najnowsza wersja nie wchodzi w życie 1 stycznia 2021 jak planowano ale już 31 grudnia 2020.

monoblok_vs_split_v2.jpg

To pytanie zadają sobie zarówno inwestorzy jak i instalatorzy pomp ciepła. Różnice między obiema konstrukcjami wpływają zarówno na kwestie eksploatacyjne jak i montażowe. O ile zasada działania obu typów jest taka sama i polega na sprężaniu i rozprężaniu czynnika chłodzącego oraz przekazywaniu energii z dolnego źródła o niskiej temperaturze do źródła górnego o temperaturze wyższej, to różnią się one między innymi zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i gabarytami.

pellet.jpg

Na rynku dostępnych jest wielu producentów tego opału oraz wiele rodzajów samego peletu. Poniżej wyjaśniamy na jakie parametry zwrócić uwagę i jaki mają one wpływ na proces spalania oraz eksploatację kotła.  
Proces spalania peletu w nowoczesnych kotłach podajnikowych jest dość skomplikowany i zależny od wielu czynników. Należy pamiętać, że jakość spalanego peletu ma decydujący wpływ na jego zużycie, a więc możliwy do osiągnięcia efekt energetyczny. Paliwo o słabych parametrach jakościowych może powodować wiele problemów podczas eksploatacji kotła: podwyższone zużycie paliwa, duża ilość popiołu i szlaki jako pozostałość po spalaniu, czy zapychanie się podajnika, a w efekcie wygaszanie paleniska.

Zarówno kocioł peletowy jak i pompa ciepła mogą z powodzeniem pracować samodzielne i być jedynym źródłem ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. Po co więc stosować układy hybrydowe składające się z większej ilości urządzeń? Upraszczając, zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że w danym momencie pracuje źródło, które jest bardziej wydajne w aktualnych warunkach lub obydwa źródła pracują jednocześnie. Głównym punktem odniesienia są tutaj oczywiście warunki atmosferyczne. [...]

Pełna treść publikacji do pobrania poniżej.